Se afișează postările cu eticheta religie. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta religie. Afișați toate postările

marți, 22 decembrie 2009

72 de fecioare

În Islam, religia păcii, dacă mori pentru Allah, când te duci în rai primeşti 72 de fecioare.

1. Nu se precizează sigur dacă au peste 18 ani, dar nu te întreabă nimeni de astea.
2. Să nu cumvă să aibă peste 80.
3. Ce poţi face cu ele? tema la matematică? Dacă erau versate, mai rezolvam noi ceva....

Deci, ce poţi face cu 72 de fecioare?




Cred că totu-i clar.

Alte păreri?

joi, 1 octombrie 2009

Telefon

Puneam apă la nişte buruieni verzi undeva intr-o seră cu geamurile sparte aşa de efect, când dau din greşeală cu cotu intr-o frunză de urzică. Nu-i problemă, era mică. Reacţia instinctuală, de pe vremea când eram maimuţă, normal e să mă panichez. Nu-i problemă, realizez că din fericire sunt de-ăla... Urzicofil sau cum le-o zice.... în sensul ca da, mă doare, dar spre deosebire de oamenii cu frica de dumnezeu, când mă gândesc că mi-a zis bunica că n-o să fac reumatism, îmi dau seama că totuşi e faină pişcătura... parcă sună a lipici 'pişcătura'.

Pişcătura tot ce pişcă,
nimic nimica nu mai mişcă!

Probabil dacă ar mai fi trăit Eminescu, făcea addendum, sau volumul 2, sau remix la luceafăr, numa să bage şi kestia de mai sus... mă rog, ăsta o fi un dezavantaj al vieţii în secolul 19.

Nu pot zice că m-aş arunca într-un ocean de urzici, pentru plăcerea inimaginabilă provocată de agenţii kimici nervoşi din buba respectivă, dar parcă nimic nu se compară cu atingerea tandră a unei urzici, dimineaţa, la ţară, în şlapi, după casă.
Cel mai enervant cred că e pentru urzică. Sigur intentţia ei nu era să mă facă pe mine fericit.
Adică cine ştie la ce se gândea ea in mintea ei când am deranjat-o din veşnica-i contemplaţie. O fi zis "ha! ţi-am făcut-o nemernicule! de acum încolo toată viaţa o să îşi amintească să stea departe de noi, surorilor".
Oh! Parcă văd că Iisus, când predă orele de religie in ceruri, mă dă ca exemplu... "vedeţi, aşa trebuie să faceţi ca nenea! Dacă vă pişcă o urzică, mai băgăţi mâna odată, fără frică". Pentru motivu ăsta sincer mă gândesc că o sa fie fain când o să ajung şi eu pe acolo, pt că voi fi primit cu bodiguarzi. Şi dealtfel abia aştept orele de religie din cer... cu proful meu de religie mă certam în fiecare oră, încercând să îi explic că evoluţia în sus şi în jos, şi el mă tot întreba că atunci maimuţele de ce nu mai evoluează? Adică mă scuzi, cu întrebări de astea îi mai prosteşti pe pruncii de clasa a4a, dar după cum spuneau vechii greci "las-o dreq de treabă dom‘le". Oricum, plănuiesc să mă documentez mai bine, şi pe când mă duc în rai, măcar lui Iisus să ii explic cum stă treaba, în el încă am speranţe.

Aşa cică ar trebui să fie toate kestiile fără sens, ar trebui să ducă la un final fericit. Da cred că nu mai are nimeni idee de ce şi de când şi unde naiba scrie ce scrie si ce dacă scrie, că şi eu scriu aici tot ce îmi dictează muza de octombrie de pe uşa. Şi nu uşa de la veceu, pe aia am geam. Şi da, nimeni n-are habar de nimic. Îmi zicea văru-meu, că el e mai cu traficul, că de fiecare dată când e un poliţist într-o intersecţie, se blochează circulaţia. Eu să fi fost poliţist m-aş simţi onorat... "vai, da pentru mine? nu trebuia...". În general cred că e nasol să fii poliţist în intersecţie. Să tot faci balet pe acolo, printre înjurături şi secreţii, că mie unu mi-i greu să cred că n-ar fi fost cazul şi de aşa ceva la un moment dat, că doar mulţi oameni au probleme cu glandele salivare. Cred că-i ceva epidemie de glandofobie salivară, cel puţin în oraşul de unde-s eu, că al naibii dacă n-a menţinut pânza de apă freatică la un nivel constant pe toata perioada secetei. O adevărată binecuvântare.

Un institut din Ungaria a facut un studiu îndelungat pe vreo 5 ani in vreo 20 de ţări şi acuma se cunoaşte că un nivel suficient de ridicat de "hrhhrhraaaaaakkkkk pppfui" pe stradă, face să se depună praf mai puţin pe maşini, iar plantele apreciază, că după cum demonstrasem mai sus, nici ele nu-s mai bine cu capu.

La un moment dat, după ce o să realizez că aberez o să continui povestea, între timp aş putea băga reclame sau ceva, poate fac si un ban. Pateul Lupack e deja mai bun decat Hame

Mă duc apoi de lângă urzică, să nu înceapă să se simtă folosită, să îmi umplu turnătoarea cu apă, şi mai ud florile, le ud, le ud le ud, pentru că le place place place, iar mie îmi place să le fac pe plac, că-s de treabă. Poate la un moment dat o să schimb şi geamul spart, dar între timp am pus un nailon, că important e să nu intre de afară duhurile necurate, să îmi sperie plăntuţele. Ele trebuie să crească, şi să facă pui, şi când o să fie destul de mari probabil că o să le iau şi o să le diger. Ăsta e scopul lor, după ce au dus o viaţă frumoasă.

Şi aud melodia aia "what is this feeling inside, it lasts for awhile, it keeps me alive. Wha am I wrong or I'm right, I search and I find, that you're deep inside".
Ăla e telefonul, mă trezesc dezorientat, răspund cu voce ciudată de dimineaţă, zic "alo?"... zice cătălin "serus mă. dormi?". eu:"...nu", el:"lol, noah bine, vroiam să văd dacă dormi"

Omu s-a lămurit

luni, 12 ianuarie 2009

The power of "because..."

Vă tot spuneam că îmi place să mă uit la partea iraţională a omului, pentru că se întâmplă multe lucruri interesante acolo, şi pentru că partea raţională...e cam plicticoasă. Nu suntem maşini, nu funcţionăm ca maşinile, eu zic că n-are deci rost să ne prefacem că am fi.

Urcam scările, am văzut o stea... foarte strălucitoare. Imediat mi-am dat seama că "stai mă, asta nu e stea, e o Venus, Luceafărul... Acel loc prietenos, acid, înfocat şi toxic, care se roteşte invers faţă de tot restul planetelor din univers, unde ai muri în mai puţin de 1 secundă, iar în 10 secunde ai fi dizolvat complet, ai fi sufocat, dizolvat si zdrobit deodată, unde lumina soarelui nu ajunge niciodată la suprafaţă, şi nici vorbă de vreo formă de viaţă.... Aaa, şi apropo, de acolo vin femeile!"

Îmi aminteam explicaţiile pe care le primisem mai demult "deosebeşti o stea, de o planetă pentru că planetele nu licăresc, iar stelele licăresc".
Iar apoi "Stelele licăresc pentru că au lumină proprie, iar planetele doar o reflectă".

Sincer, asta n-are sens pentru mine, n-are sens acuma, după probabil 10 ani de când am auzit asta, dar atunci avea...

De fapt, se întâmpla un fenomen interesant, ca şi peste tot altundeva.

Eu nu eram sigur pe mine, şi creierul meu vroia să ştie dacă există un răspuns. În momentul în care am auzit "Păi planetele nu licăresc iar stelele licăresc pentru că..." creierul meu a început să o ia razna. Nu ascultam ce zice omul respectiv, nu analizam. Era doar un om care ştia mai multe ca mine... creierul meu era interesat doar de acel "pentru că....".


Asta încă mi se mai întâmplă, şi pun pariu că mulţi aţi păţit să vă daţi seama că explicaţiile primite, de fapt fie că nu au fost înţelese, fie că de fapt nu explică nimic ci efectiv n-au sens.

Sunt multe întrebări existenţiale la care ni se răspunde cu "pentru că..." moment în care încetăm să mai analizăm critic. Nu faceţi asta, e destul de periculos. Ororile din religie mi se pare că prin mecanismul ăsta s-au întrebat, precum şi holocaustul, şi multe altele.

Eu unul prefer o întrebare decât un răspuns, oricum. Cu cât am răspunsuri mai multe, cu atâta mă mir mai puţin. Şi păcat... îmi place să mă mir. Acuma încerc să cos la loc şi corola vieţii

joi, 8 ianuarie 2009

A2a rundă a concursului "Guess the religion!" s-a încheiat. Avem un câştigător!

Runda a2a a concursului "Guess the religion!" s-a încheiat.
Mersi din nou participanţilor!


Bănuiam că această religie o să creeze probleme mai mari, mai ales datorită faptului că am încercat pe cât posibil să fac google-ul inutil. Văd totuşi că există persoane determinate care au găsit/ştiut răspunsul, deci felicitări lor.

Deci, misterioasa religie e

.
.
.
.
.
.
.


Pastafarianismul
sau altfel spus
The Church of The Flying Spaghetti Monster




Avem un câştigător, Dazeloop, al cărui premiu, vine personalizat, într-o zi, două, de gândire. Îl rog să anunţe primtr-un comentariu, după ce-l primeşte, daca i-a plăcut. Scopul acestui concurs e să ne distrăm cu toţii, aşa că acum, după ce v-aţi distrat voi, e rândul meu ;) "Now it's MY turn! >:)"
Bravo Dazeloop, şi Csaba deci, iar restul, better luck next time!


Nine, câştigătorul primei runde încă nu a apărut. Nine, mai ai timp până diseară să îţi revendici premiul (să îmi dai date de contact).


Până data viitoare, numa' bine! ;)



************************************************************************************
Începem runda a2a a concursului "Guess the religion!".

Offtopic, Nine, câştigătorul primei runde are timp până duminică, 11 ian, seara, să mă contacteze, ca să îşi revendice premiul. Y!id: de4sh

Pentru cei care nu cunosc regulile:
*am dat indicii despre o anumită religie, pe al cărei nume trebuie să îl ghiciţi.
*înscrierea la concurs se face printr-un comentariu lăsat la acest articol, cu răspunsul(urile), şi date de contact, SAU datele de contact separat, prin mail la adresa de4sh@yahoo.com -pentru cei timizi :P
*fiecare are dreptul la 2 încercări, pe care le poate folosi deodată sau separat, oricând înainte de sfârşitul concursului.
*premiul(/iile, după de generozitate, chef, şi idei) le voi acorda în funcţie de corectitate ŞI rapiditate.

Succes tuturor!

Indiciile:

-Credincioşii acestei religii, în marea lor majoritate, nu sunt foarte credincioşi.
-A fost fondată in secolul 21.
-Zeitatea acestei religii nu ia forma umană, in mod natural (desi e atotputernica, deci ar putea).
-Cosmologia asociată acestei religii susţine că primele manifestări ale creaţiei au fost munţii, copacii, şi un singur om, care nu avea aceleaşi dimensiuni ca şi majoritatea celor din ziua de astăzi.
-Această religie consideră sacre un anumit tip de persoane care trăiesc într-un mod liber, al căror număr a scăzut drastic în zilele noastre.
-Scăderea numărului acestor persoane, spun credincioşii, este o dovadă directă a fenomenului de încălzire globală.
-Urmă a acestor persoane cu spirit de aventură, găsim într-un serial american îndrăgit.
-Protagonistului acestui serial are proprietati in comun cu obiectele de mai jos: absorbante, swiss cheese, banana, paralelipiped dreptunghic. De asemenea, găteşte nişte burgeri foarte buni şi coloraţi.
-Consideră gravitaţia ca fiind acţiunea directă a zeităţii lor, care apasă asupra tuturor.
-Fiecare zi de vineri e o sărbătoare religioasă pentru credincioşi.
-Teoria superstringurilor se pare că ar confirma veridicitatea acestei religii, şi existenţa zeităţii sale.
-Paradisul, în viziunea acestei religii, găzduieşte o formă de relief unică, ce apare şi pe Pământ sub altă formă, diferenţa fiind faptul că cea din Edenul menţionat, aruncă în aer un anumit tip de băutură alcoolică.

miercuri, 7 ianuarie 2009

Prima rundă a concursului "Guess the religion!" s-a încheiat! Avem un câştigător!

Prima rundă a concursului "Guess the religion!" s-a încheiat.

Doresc să mulţumesc participanţilor, şi entuziaştilor.
Sper că v-aţi distrat, şi că veţi lua parte şi la turele viitoare. (Btw, după ce dau premiul, începe tura a2a. Deja am pregătit tot inclusiv indiciile, deci fiţi pe fază!)

Răspunsul corect este:
wait for it...
.
.
.
nu era budismul
nu era ceva din junglă
nu era sadismul sau florărismul
.
.
ci
.

Satanismul lui LaVey!!!!


Câştigătorul(oarea) este Nine de care nu ştiu exact cum să dau. Nine, lasă-mi te rog un nou comentariu cu datele de contact, sau trimite-mi-le pe mail la de4sh@yahoo.com
Premiul e ceva special, personalizat, şi pentru asta trebuie să port o conversaţie cu câştigătorul, pe care îl rog să ne spună daca îi va plăcea.

Mersi tuturor încă o dată, să ne vedem sănătoşi la o nouă tură de "Guess the religion", mai ales pt. că vine sesiunea, şi n-aveţi cum să învăţaţi non-stop :P



*************************************************************************************
M-am gândit la ceva ce sper să vi se pară interesant. Un fel de concurs, în tema la care mă pricep şi eu cât de cât, adica despre religii.

O să descriu deci o anumită religie, pe care trebuie să o ghiciţi.

Premiul îl dau în funcţie de corectitudine şi rapiditate, şi toată lumea are dreptul la 2 încercări. Nu spun care e premiul, dar promit că e interesant.

Începem:
-A apărut în secolul 20.
-Este o religie ateistă.
-Cartea "sfântă" o constituie o biblie specială.
-E o religie de "left hand path", adică scopul său e dezvoltarea personală a practicantului.
-Cea mai importantă regulă a acestei religii e să faci ce vrei.
-Cea mai importantă sărbătoare a acestei religii e ziua de naştere a practicantului.
-Recomandă respectul între indivizi.
-Acceptă firea umană şi nu încearcă să o schimbe, e o religie a indulgenţei.
-Foloseşte nişte formule numite "chei" scrise într-o limbă a cărui nume derivă din numele unui personaj ebraic, care în islam e numit "Idris"
-Primul păcat important menţionat e PROSTIA
-Recomandă afecţiune doar către cei ce merită.
-A face altuia, ce nu-ţi place ţie, nu e recomandat.
-Ritualurile sale au scopul de a invoca emoţiile practicanţilor.
-Fondatorul acestei religii avea strămoşi de origine franceză, alsacieni, germană, georgiană, română şi ebraică (cel puţin asta scrie în bibliografia lui), şi are o scurtă relaţie cu Marilyn Monroe, pe vremea când nu era încă celebră.
-Ultimul indiciu: dacă daţi un singur cuvânt ca răspuns, mai trebuie şi alte lămuriri.

Cei ce vor să participe, să lase un comment cu răspunsul lor, şi date de contact, şi în câteva zile voi anunţa câştigătorul.

Succes!
;)
visitors, since 23 dec 2008